Jak se utváří Rodič, Dítě a Dospělý?

Už jste zaregistrovali, jak vám občas vyjede z pusy strašná věta, aniž byste to chtěli? Například ne zcela přiměřeně zareagujete na kolegu či na dítě. Asi každý má zážitek, kdy mu rodiče po prohřešku kázali. V duchu jsme si říkali: „Už proboha mlčte. Až já budu velký, tohle nikdy říkat nebudu!“ A ejhle, přesně ty samé věty nejen v podobných situacích pouštíme z úst.

Spojení nejen v podobných situacích je uvedeno schválně. Naučené výroky a fráze naskakují nejen do situací podobných, ale aplikujeme je v situacích, které s původními mají pramálo společného. Výsledkem může být nedorozumění, roztržka, hádka a problém spolupracovat či dokonce společně žít. Stojí za tím návyky, schémata, automatismy, to je jakýsi autopilot našeho chování.
Příklad
Schémata a návyky můžeme je pozorovat i v jiných oblastech. Například při práci s počítačem mnoho lidí používá stále stejný způsob pro kopírování textu, souborů atd. Podbarví danou oblast myší, kliknou na pravé tlačítko myši, vyberou kopírovat, ukážou, kam se mají soubory či text přesunou, opět pravé tlačítko myši, tentokrát možnost vložit a je hotovo. Pomalé a zdlouhavé. Efektivnější způsob je použití klávesových zkratek, přesto se spousta lidí drží zuby nehty zdlouhavého postupu.
Pokud si jednou nějaký postup zafixujeme, neradi jej měníme. Přesto, že existuje vhodnější alternativa a způsob. Dokonce se někdy stane, že když nás na vhodnější postup někdo upozorní, obvykle mu neděkujeme, ale rozzlobíme se. V komunikaci je to obdobné, jen je uvědomění si automatismu obtížnější a obtížné je i prakticky daný návyk změnit.

Co nástrojem získáte?

  • odpověď na otázku, kde vznikají automatismy v našem jednání, v naší komunikaci
  • uvědomění si v jaké rovině se nachází nejčastěji vaše Ego

Jaké cíle si stanovit?

  • zamyslete se, který stav Ega je u vás dominantní
  • pokuste si uvědomit, jakou formu komunikace vůči druhým volíte

Tato sekce je nyní zamčená.

  1. Pokud nejste členy BrainTools Clubu, pokřačujte zde.
  2. Pokud jste registrovanými členy BrainTools Clubu, přihlaste se zde.

 
Pečující Rodič »

Kam dále?

© 2014-2024, BRAIN TOOLS GROUP s.r.o. osobní a profesní rozvoj a diagnostika

Realizace: CCN Plus s.r.o.