"Tým není parta lidí s různými názvy pracovních pozic, ale souhrn jednotlivců, z nichž každý má svou roli, kterou ostatní vnímají a uznávají. Členové týmu vyhledávají určité role a jejich výkon je perfektní v těch, které jsou jim nejvíce přirozené."
Dr. R. M. Belbin
Belbinovy týmové role jsou efektivní cestou k identifikaci chování lidí na pracovišti, k identifikaci jejich silných a slabých stránek. Výstupy dotazníků mohou být použity pro:
- budování produktivních pracovních vztahů
- rozvoj vysoce výkonných týmů
- zvýšení sebevědomí a osobní efektivitu
- budování vzájemné důvěry a porozumění
- podporu procesu náboru
Definice týmových rolí
Týmové role sledují chování, nikoli osobnost, a proto mohou být definovány jako:
Tendence chovat se, přispívat a reagovat na ostatní členy týmu určitým způsobem.
Týmové role, které definoval Meredith Belbin, jsou široce využívány v nejúspěšnějších organizacích po celém světě. Tím, že poznáme své silné stránky, dokážeme je mnohem lépe využít jak ve svůj prospěch a slabé stránky dokážeme zvládat, tím nejvhodnějším způsobem.
Jsme úspěšnější, když lépe známe své silné stránky a umíme je využít ve prospěch týmu a současně zvládáme své přípustné slabé stránky.
9 týmových rolí
Pomocí dotazníku identifikujete 9 týmových rolí. Dozvíte se, které vaše role jsou nejpřirozenější a tedy nejvhodnější, které jste schopni zastupovat v případě potřeby, a které pro vás nejsou vhodné za žádných okolností.
Přehled rolí:
- Inovátor (Plant)
- Vyhledávač zdrojů (Resource investigator)
- Koordinátor (Co-ordinator)
- Usměrňovač (Shaper)
- Monitor vyhodnocovač (Monitor evaluator)
- Týmový pracovník (Teamworker)
- Realizátor (Implementer)
- Kompletovač finišer (Completer finisher)
- Specialista (Specialist)
Základem úspěchu je vyváženost
Výzkumy poukázaly, že projevy chování jednotlivých rolí jsou nezbytné pro celkovou úspěšnost a funkčnost týmu. Klíčem je tedy rovnováha mezi rolemi. Například tým se neposune kupředu, pokud nedostane počáteční nápad od Inovátora. Pokud však bude tým sestavený z Inovátorů vyprodukuje řadu skvělých myšlenek, avšak stěží jen některé dotáhne do finálního konce. Podobně bez Usměrňovače bude tým zvolna proplouvat realitou, nicméně bez jasného směru, cílů a termínu. Naopak příliš mnoho Usměrňovačů v týmu vede k osobnímu sebeprosazování a obvykle poklesu morálky.
Silné stránky a přípustné slabé stránky
Tak jako role svým chováním přispívají k celkovým výsledkům týmu, mají také povolenou slabost. Jde o druhou stranu mince v projevech chování, která je v týmu přípustná, protože s ní silné stránky role úzce souvisejí.
Jak svými rolemi přispíváme k celkovým cílům týmu, tak bychom mohli jejich dosažení také snižovat. Jde o druhou stranu mince v projevech našeho chování, což může souviset s přípustnými slabinami role. Pokud dokážeme s těmito slabinami pracovat, neohrožujeme tak atmosféru v týmu ani dosažení očekávaných výsledků. Pomocí testu týmových rolí, tak máme v rukou užitečný nástroj, jak přípustné slabiny odhalit a navrhnout opatření.
- Inovátor může mít neobvyklé nápady nebo být zapomnětlivý
- Vyhledavač zdrojů může zapomenout sledovat cíl
- Monitor vyhodnocovač může být příliš kritický a pomalu postupovat k cíli
- Koordinátor přes samé delegování může zapomenout pracovat
- Realizátor může hájit své plány, kterých se nedokáže vzdát ve prospěch pozitivních změn
- Kompletovač finišer může být obviněn z extrémního perfekcionismu
- Týmový pracovník může být nerozhodný, když je třeba udělat nepopulární rozhodnutí
- Usměrňovačriskuje agresivitu při pokusech donutit tým k tomu, aby se věci pohnuly
- Specialista může mít tendenci zaměřovat se pouze na oblasti související s jeho odborností
Jak můžete zjistit silné s slabé stránky a role ve vašem týmu?
Stručně řečeno, souhrnná zpráva o týmu a jednotlivcích vám jasně popíše současnou situaci na pracovišti, včetně doporučení, jak s týmem dále pracovat. Výstupy můžete rovněž využít pro nábor vhodného člena do týmu. Dotazníky včetně výstupní zprávy si můžete objednat přímo na našich stránkách.