Čas je to nejdražší, co máme. Je jen na nás, jak jej strávíme.

Je mnohem pohodlnější bavit se o počasí, sportu či probírat aktuální drby týkající se slavných, nežli o strachu, obavách a naší smrtelnosti. Bohužel čím více času budeme předstírat, že se nás tato témata netýkají, tím méně budeme autentičtí a budeme tak ztrácet drahocennou možnost být sami sebou.

Čas není majetek, ale naše nejcennější komodita, kterou disponujeme. Zkusme následující seznam využít k zamyšlení a možná i k tomu, abychom změnili svůj pohled na toto téma. Lépe možná využijeme čas, který nám k pobytu na Zemi byl poskytnut.

Abychom si uvědomili a ocenili krásy, které jsou nám dány, potřebujeme také porozumět druhé straně mince, jinak si přestaneme toho krásného vážit.

Co nástrojem získáte?

 • tipy pro rozvoj v osobním životě
 • náměty, jak rozvinout pozitivní přístup v životních situacích
 • jiný náhled na některé aspekty života

20 pravd

Zde je slíbený seznam 20 drsných pravd, které bychom si všichni měli uvědomit:

 1. Umřeme a nemáme, ani nejmenší potuchy o tom kdy. Přestaňme předstírat, že se nás to netýká a jsme nedotknutelní. Přijetí vlastního konce nám umožní lépe strukturovat vlastní život a soustředit se na to, co je skutečně důležité.
 2. Každý koho milujete umře, a vy nevíte kdy.Tato skutečnost vás na první pohled může zasmušit, současně vám však dává příležitost, abyste vztahy dali do pořádku a věnovali lidem, které milujete, pozornost.
 3. Materiální bohatství vás neudělá lepšímu ani spokojenějšími. Kdykoliv se vám podaří koupit si to, po čem toužíte, dlouhodobě se nic nezmění. Chvilkové uspokojení brzy zmizí a vy začnete toužit po něčem jiném.osedlost hledáním štěstí, je přesně to, co brání v jeho dosažení.
 4. Posedlost hledáním štěstí, je přesně to, co brání v jeho dosažení. Štěstí a spokojenost jsou přítomny v našich životech. Je jen otázkou, zda se na ně dokážeme napojit a radovat se ze skutečností, které nás v každém okamžiku obklopují.
 5. Pokud darujete své peníze, je to daleko méně, než když darujete svůj čas. Rozhodnutím darovat někomu svůj čas, obohatíte nejen druhého, ale i sebe. Poskytujete totiž něco, co vám nikdo nikdy nemůže vrátit.
 6. Pokud se budete snažit vyhovět každému a učinit jej šťastným, povede to ke ztrátě sama sebe. Začnete přebírat jejich přání, touhy a potřeby a vaše zmizí v nedohlednu.
 7. Nemůžete být dokonalí a snaha vyhovět nerealistickým představám a normám povede k vaší nespokojenosti a frustraci. Mnoho perfekcionistů se řídí nereálnými představami a pravidly, kritizují se a obviňují. Podrobte kritéria, které vás omezují tvrdé kritice.
 8. Vaše myšlenky jsou méně důležité než vaše pocity. Naše snaha vysvětlit racionálně důvody a souvislosti našich problémů není tak účinná, jako porozumění emocím, které stojí za problémy, které prožíváme.
 9. Vaše činy jsou důležitější než vaše slova. Buďte odpovědní za své činy a dělejte kroky, které zvyšují pozitivitu a přinášejí lásku do vašeho života i života druhých.
 10. Na smrtelné posteli nikoho nebudou zajímat vaše úspěchy ani to, čeho jste dosáhli. V okamžiku odchodu z tohoto světa se nebudete zajímat o další úspěch, ale o vztahy a jejich stav v jakém je zanecháváte.
 11. Váš talent je vám k ničemu bez úsilí, snahy a uvedení do praxe. Pamatujte, že někteří z nejvíce talentovaných lidí na světě se nikdy neodstěhovali z ochranné náruče svých rodičů a svět se tak o nich nikdy nedozvěděl.
 12. Nyní je právě ten pravý čas na vše. Přestaňte jej proto marnit dlením v minulosti či přemítáním o budoucnosti. Nemůžete ovlivnit minulost, ani nemůžete předpovídat budoucnost a tím, že se o to snažíte, bráníte tomu, abyste se zaměřili na to podstatné - na přítomný okamžik.
 13. Nikoho nezajímá, jak to máte v životě těžké, proto vezměte život do svých rukou. Jste jediným člověkem, který s tím může něco udělat. Přestaňte se snažit v lidech vyvolat sympatie a soucit a začněte si psát příběh, který chcete žít.
 14. Vaše slova jsou důležitější než myšlenky, tak jimi inspirujte druhé lidi. Slova mají moc zraňovat, ale i zázračně léčit. Používejte je proto s rozmyslem a citem.
 15. Investice do sebe sama není znakem sobectví a egoismu, ale nejrozumnější věcí, kterou můžete udělat. Teprve srovnaní sami se sebou jsme schopni pomáhat druhým.
 16. Je jedno co se stalo, podstatná je naše reakce na vzniklou situaci. Trénujte dovednost reagovat na situace způsobem, který povede k lepším výsledkům.
 17. Pro trvalý pocit spokojenosti a štěstí potřebujeme kvalitní vztahy. Vztahy mají pro naši spokojenost a štěstí větší význam než příjem či vaše práce. Ujistěte se, že vztahům věnujete pozornost jakou si zaslouží.
 18. Potěšení je dočasné a pomíjivé, přestaňte se honit za bezprostředním uspokojením a zaměřte se na hlubší zážitky.
 19. Ambice bez zacílených kroků neznamenají nic. Je čas dát se do práce. Chcete-li změnit svět, vyjděte ven a dejte se do toho.
 20. Čas je vaším nejcennějším aktivem. Je důležité mít jasno v tom, jak jej chcete strávit. Máte veškerou pravomoc a odpovědnost za to, jak naložíte se svým časem. Naložte s ním proto moudře.

Tato sekce je nyní zamčená.

 1. Pokud nejste členy BrainTools Clubu, pokřačujte zde.
 2. Pokud jste registrovanými členy BrainTools Clubu, přihlaste se zde.

 
« Jak se z člověka stane perfekcionista? Práce s trémou »

© 2014-2022, BRAIN TOOLS GROUP s.r.o. osobní a profesní rozvoj a diagnostika

Realizace: CCN Plus s.r.o.