Jak jste na tom s riziky?

Že žádná rizika nemáte?

Tak to jste asi na světě jedinými, kteří se nejen v podnikání, ale třeba i jako jednotlivci (v domácnosti), nedostávají do kontaktu se zákazníky, s dodavateli, s věřiteli, se státní regulací, se zaměstnanci, s výrobní a informační technologií, s vnitřním a vnějším podnikatelským prostředím…

Každý podnikatelský subjekt, a dovolím si říci, že i každý jednotlivec, který chce v dnešní době přežít, musí umět zvládat rizika. Řadu rozhodnutí lze udělat operativně, tzn. až když nastanou. S přibývající velikostí podnikání či domácnosti a složitostí všeho kolem však je třeba přejít k systémovému řešení a nastavení vlastního fungujícího systému zvládání rizik. Každý systém, i tento, má své prvky a vazby, měl by být provázaný s vaším fungováním, s osobními i pracovními cíli, měl by být komunikován s nejbližšími a měl by být pochopen.

Desatero zvládání rizik

1. UVĚDOMTE SI HROZBU RIZIKA
2. NEPODCEŇUJTE ŽÁDNÉ RIZIKO
3. RIZIKY SE ZABÝVEJTE
4. RIZIKA IDENTIFIKUJTE A POPIŠTE
5. RIZIKA ANALYZUJTE
6. VYTVOŘTE MAPU RIZIK
7. NASTAVTE SI ÚROVEŇ PŘIJATELNOSTI RIZIKA
8. ZVOLTE VHODNÝ ZPŮSOB SNÍŽENÍ RIZIKA
9. SNIŽTE RIZIKO
10. VYTVOŘTE FUNGUJÍCÍ SYSTÉM ZVLÁDÁNÍ RIZIK

Už jste se někdy ve svém životě potkali s projevem nějakého rizika? Co to vlastně to riziko je? Většina z Vás asi přijde s něčím ne zrovna pozitivním, např. ukradli vám auto, přestala fungovat pračka, nedostali jste výplatu od zaměstnavatele, očekáváte kontrolu z finančního úřadu – co když nemám vše v pořádku? Apod.

Ano, i v teorii rizik se zabýváme především pravděpodobností a dopadem „negativních“ rizik. Riziko je však třeba chápat i jako příležitost. V případě finančního úřadu vás například situace donutí si vše uspořádat a mít jistotu, že máte vše pod kontrolou. Nebo to, že vás propustili z práce, je sice na jednu stranu negativní riziko, na straně druhé je to však obrovská příležitost se posunout dál, rozšířit si obzory, změnit svůj životní styl, poznat nové lidi. I takto je třeba chápat práci s riziky.

Velká část lidí i manažerů se rizik bojí. Nechce s nimi pracovat a považuje to za ztrátu času… Dokonce jsem se potkal i s takovými manažery na vrcholových pozicích, kteří přišli s tím, že žádná rizika nemají.

S těmito lidmi nesouhlasím. Oni tvrdí, že s riziky nepracují a že s nimi pracovat nepotřebují.

Jak ale potom dělají svá efektivní rozhodnutí?

Vždyť s každým rozhodnutím jsou spojena rizika. Např. když si kupuji nový mobilní telefon, zvažuji jeho uživatelské funkce, cenu, design. Současně však přemýšlím i o tom, zda má daná značka telefonu dostatečný servis, zda se daný typ telefonu ještě vyrábí, jak dlouho budou jeho funkce dostatečné, aj.

SHRNUTÍ

Rizika na nás čekají na každém kroku. Některá zvládáme s naprostou přirozeností, protože jsme si na ně zvykli. Například riziko spojené s přechodem rušné ulice. Ale i tady jsou prostředky, které riziko snižují, přechody pro chodce, semafory. Jiná rizika si ani neuvědomujeme a přehlížíme je, což může být chybou. Cílem této sekce je ukázat cestu, jak rizika dostat pod kontrolu a minimalizovat jejich dopad. Je na vás, zda na rušné ulici použijete přechod pro chodce nebo budete kličkovat mezi rychle jedoucími vozidly.

Desatero zvládání rizik:

1. uvědomte si hrozbu rizika
2. nepodceňujte žádné riziko
3. riziky se zabývejte
4. rizika identifikujte a popište
5. rizika analyzujte
6. vytvořte mapu rizik
7. nastavte si úroveň přijatelnosti rizika
8. zvolte vhodný způsob snížení rizika
9. snižte riziko
10. vytvořte fungující systém zvládání rizik

 
« Test - Jak zvládáte svá rizika? Uvědomění si rizik »

Kam dále?

© 2014-2022, BRAIN TOOLS GROUP s.r.o. osobní a profesní rozvoj a diagnostika

Realizace: CCN Plus s.r.o.