Mentální mapování - Tony Buzan
Ve své knihovně mám už dvě knihy Tony Buzana, Myšlenkové mapy a Myšlenkové mapy v byznyse. Když se na trhu
objevilo Mentální mapování, neváhala jsem ani chvíli a knihu si koupila.
V první kapitole najdete shrnutí pro čtenáře, kteří se s mentálními mapami setkávají poprvé. Vysvětlení, jak mentální mapy fungují a co potřebujete k jejich vytvoření. Pro mě to bylo stručné opáčko. S každou další kapitolou jsem byla z Mentálního mapování víc a víc nadšená. Našla jsem praktického průvodce pro práci s mozkem. A nejen to, v knize je mnoho zajímavých doporučení, cvičení, duševních i fyzických, krátkých příběhů a přirovnání, krásných myšlenkových map. Prostě jsem knihu zhltla jedním dechem.
Název druhé kapitoly mluví sám za sebe: Poznejte svůj mozek, uvolněte svůj potenciál. Platí zde přímá úměra, čím více svůj mozek poznáte, tím více vám bude k užitku. Ani dnes nemají vědci jasnou a konečnou představu o schopnostech a možnostech tohoto biologického počítače. 90 % všeho, co člověk zjistil o lidském mozku, bylo objeveno v posledních 10 letech. Prožíváme zlomové období ve vývoji lidstva, vědci přicházejí se stále novými poznatky o mozku a hranice jeho výkonnosti tím posunují skoro do nekonečna. Tony Buzan nabízí využití především v každodenním životě. Objasňuje funkci pravé a levé mozkové hemisféry a mozku jako celku a princip učení se opakováním.
Třetí kapitola si klade nezáviděníhodný cíl. Naučit nás, čtenáře, učit se. Seznámíte se s typickou křivkou učení a s „destruktivním vzorcem“ chování, který mívá za následek neúspěch. Poté se autor ptá: „Jaké jsou reakce lidí na neúspěch?“ a rozebírá především verbální projevy, postoje a jejich vliv na lidský mozek. Nakonec čtenáři nadělí vzorec úspěchu, zkráceně PUZOPÚ, který vás již neopustí až do konce knihy. (Mně připomněl Medvídka Pú.) Samozřejmě, že dojde i k očekávanému spojení PUZOPÚ s myšlenkovými mapami.
Trénujeme mysl pro duševní úspěch, kapitola čtvrtá. Tvořivost a myšlení. Představivost. V poslední době se všude kolem mě skloňuje slovo kreativita a její význam pro současnou práci. A zde jsem ji našla, myslím kreativitu, vetknutou do myšlenkových map. Kniha vám poradí, jak je možné se dopracovat k tvůrčí produktivitě, slovy autora k „dobývání zlata“. Velmi zajímavé.
Co bych v knize o mentálním mapování vůbec neočekávala, je kapitola Fyzická kondice pro duševní výkony. Po přečtení si však uvědomíte, že vše je propojeno se vším, že fyzická a duševní kondice jsou spojené nádoby. Takže zde najdete různé tipy, jak zapracovat na své fyzičce a tím pádem vytvářet i lepší, hlavně přínosnější myšlenkové mapy. Já si od chvíle přečtení této kapitoly hlídám vzpřímené držení těla. Proč? To právě najdete v knížce, jejíž přečtení a využívání postupů z ní, vřele doporučuji.
V závěru knihy najdete vzory, či možná lépe, šablony myšlenkových map pro různé příležitosti. Pro práci, pro přijímací pohovor, pro napsání eseje, pro začátek podnikání či pro vytváření společenských sítí. Ale i mapy méně pracovní, pro nákup dárků, pro romantický víkend, projektování zahrady nebo plánování rodinně sešlosti.