Mentální mapování - Tony Buzan

Ve své knihovně mám už dvě knihy Tony Buzana, Myšlenkové mapy a Myšlenkové mapy v byznyse. Když se na trhu objevilo Mentální mapování, neváhala jsem ani chvíli a knihu si koupila.
V první kapitole najdete shrnutí pro čtenáře, kteří se s mentálními mapami setkávají poprvé. Vysvětlení, jak mentální mapy fungují a co potřebujete k jejich vytvoření. Pro mě to bylo stručné opáčko. S každou další kapitolou jsem byla z Mentálního mapování víc a víc nadšená. Našla jsem praktického průvodce pro práci s mozkem. A nejen to, v knize je mnoho zajímavých doporučení, cvičení, duševních i fyzických, krátkých příběhů a přirovnání, krásných myšlenkových map. Prostě jsem knihu zhltla jedním dechem.
Název druhé kapitoly mluví sám za sebe: Poznejte svůj mozek, uvolněte svůj potenciál. Platí zde přímá úměra, čím více svůj mozek poznáte, tím více vám bude k užitku. Ani dnes nemají vědci jasnou a konečnou představu o schopnostech a možnostech tohoto biologického počítače. 90 % všeho, co člověk zjistil o lidském mozku, bylo objeveno v posledních 10 letech. Prožíváme zlomové období ve vývoji lidstva, vědci přicházejí se stále novými poznatky o mozku a hranice jeho výkonnosti tím posunují skoro do nekonečna. Tony Buzan nabízí využití především v každodenním životě. Objasňuje funkci pravé a levé mozkové hemisféry a mozku jako celku a princip učení se opakováním.
Třetí kapitola si klade nezáviděníhodný cíl. Naučit nás, čtenáře, učit se. Seznámíte se s typickou křivkou učení a s „destruktivním vzorcem“ chování, který mívá za následek neúspěch. Poté se autor ptá: „Jaké jsou reakce lidí na neúspěch?“ a rozebírá především verbální projevy, postoje a jejich vliv na lidský mozek. Nakonec čtenáři nadělí vzorec úspěchu, zkráceně PUZOPÚ, který vás již neopustí až do konce knihy. (Mně připomněl Medvídka Pú.) Samozřejmě, že dojde i k očekávanému spojení PUZOPÚ s myšlenkovými mapami.
Trénujeme mysl pro duševní úspěch, kapitola čtvrtá. Tvořivost a myšlení. Představivost. V poslední době se všude kolem mě skloňuje slovo kreativita a její význam pro současnou práci. A zde jsem ji našla, myslím kreativitu, vetknutou do myšlenkových map. Kniha vám poradí, jak je možné se dopracovat k tvůrčí produktivitě, slovy autora k „dobývání zlata“. Velmi zajímavé.
Co bych v knize o mentálním mapování vůbec neočekávala, je kapitola Fyzická kondice pro duševní výkony. Po přečtení si však uvědomíte, že vše je propojeno se vším, že fyzická a duševní kondice jsou spojené nádoby. Takže zde najdete různé tipy, jak zapracovat na své fyzičce a tím pádem vytvářet i lepší, hlavně přínosnější myšlenkové mapy. Já si od chvíle přečtení této kapitoly hlídám vzpřímené držení těla. Proč? To právě najdete v knížce, jejíž přečtení a využívání postupů z ní, vřele doporučuji.
V závěru knihy najdete vzory, či možná lépe, šablony myšlenkových map pro různé příležitosti. Pro práci, pro přijímací pohovor, pro napsání eseje, pro začátek podnikání či pro vytváření společenských sítí. Ale i mapy méně pracovní, pro nákup dárků, pro romantický víkend, projektování zahrady nebo plánování rodinně sešlosti.

Doporučení

Kniha Mentální mapování se mi moc líbila, od začátku až do konce příjemné čtení, navíc lehce přenositelné do praxe, domácí i profesní. Vše jednoduše a srozumitelně podané. Oceňuji barevné vyladění knihy, které ji činí nádherně přehlednou. Takže neváhejte a přidejte Mentální mapování do své knihovny. Stojí za to.
Knihu si můžete objednat zde.
 
« Nenásilná komunikace Cíle v pracovním i osobním životě »

Kam dále?

© 2014-2024, BRAIN TOOLS GROUP s.r.o. osobní a profesní rozvoj a diagnostika

Realizace: CCN Plus s.r.o.